{ Arts & culture }

Οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2020

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου τις ανακοίνωσε διαδικτυακά με live streaming

 

Κατηγορίες: Arts & culture

Οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2020



Με σταθερό πάθος για το Ελληνικό Σινεμά, ακόμα και εν μέσω πανδημίας, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε διαδικτυακά με live streaming τις τελικές υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2020.

Οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2020 είναι εδώ! Με σταθερό πάθος για το Ελληνικό Σινεμά, ακόμα και εν μέσω πανδημίας, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε διαδικτυακά με live streaming τις τελικές υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2020.

Ο Πρόεδρος της ΕΑΚ, Γιώργος Τσεμπερόπουλος, μαζί με τη συμβολαιογράφο Ουρανία Μικρού,
ανακοίνωσαν τις ταινίες και τους καλλιτεχνικούς συντελεστές, που τα μέλη της Ακαδημίας τίμησαν με την ψήφο τους στις 20 κατηγορίες των Βραβείων Ίρις.
Επόμενο βήμα, η ψηφοφορία για τους τελικούς νικητές από τις 9 έως τις 12 Απριλίου και η επίσης διαδικτυακή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων στις 14 Απριλίου.

Μέχρι τότε, καθημερινά οι σελίδες της ΕΑΚ στο Facebook και το Instagram θα αναρτούν βίντεο επιμελημένα από τον σκηνοθέτη Στέλιο Καμμίτση, αφιερωμένα στις υποψηφιότητες και τους υποψήφιους, για την ανάδειξη της εξαιρετικής δουλειάς των Ελλήνων κινηματογραφιστών.

H Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε:
Ευχαριστούμε θερμά την σταθερή συνεργάτη της Ακαδημίας Digi8, που δίνει τη δυνατότητα στα μέλη μας να παρακολουθήσουν τις συμμετέχουσες ταινίες μέσω ψηφιακής πλατφόρμας, το ΕΚΟΜΕ που φέτος μας υποστηρίζει, τη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση που θα φιλοξενούσε την τελετή, και όλους αυτούς που είχαν αγκαλιάσει τα σχέδια μας για τη φετινή τελετή και τις δράσεις γύρω από αυτή.

Κλείνουμε με την υπόσχεση για μια γιορτή αντάξια των ταινιών, των υποψηφίων και των νικητών των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου του 2020, μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες, κατά την οποία θα ανακοινωθούν και όλα όσα καινούργια και ανανεωμένα ετοιμάζει η Ακαδημία.

Καλή απόλαυση του Σινεμά και του Ελληνικού Σινεμά σε χώρους προς το παρόν πιο ιδιωτικούς!
Καλή επιτυχία σε όλους!
Το Δ.Σ. της ΕΑΚ

Οι ταινίες που συγκέντρωσαν τις περισσότερες υποψηφιότητες (12) είναι και οι δύο μεγαλύτερες παραγωγές: από τη μία η σπουδαία εμπορική επιτυχία της «Ευτυχίας» του Αγγελου Φραντζή κι από την άλλη το φιλόδοξο αστυνομικό θρίλερ «Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών» του Σύλλα Τζουμέρκα.
Και τα δύο φιλμ διεκδικούν τον τίτλο της καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας, μαζί με τον «Απόστρατο» του Ζαχαρία Μαυροειδή, το «Δεν θέλω να γίνω δυσάρεστος, αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό» του Γιώργου Γεωργόπουλου και τη «Winona» του Αλέξανδρου Βούλγαρη. Η τελευταία, έρχεται τρίτη στις υποψηφιότητες με πέντε, ενώ o «Απόστρατος» έχει τέσσερις υποψηφιότητες, όλες πάντως σε βασικές κατηγορίες.

Μετά την μυστική ψηφοφορία της Α΄ φάσης που διεξήχθη μεταξύ των μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, από τις  12 ως τις 15 Μαρτίου, 2020, οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική και Β΄ φάση της διαδικασίας απονομής των βραβείων, είναι οι εξής:
(Οι τίτλοι των ταινιών τίθενται αυστηρά κατ' αλφαβητική σειρά)*

Βραβείο Ειδικών Εφφέ
Υποψήφιοι:

    Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίττας
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Λουκ Μέγιερ, Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς
    Για την ταινία Cosmic Candy: Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Γιάννης Αγελαδόπουλος, Ανδρέας Χέλμης, Γιώργος Φουκαράκης

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Ιωάννα Συμεωνίδη
    Για την ταινία Ευτυχία: Δήμητρα Γιατράκου
Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς
 
Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Ευτυχία: Νίκος Μπουγιούκος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Άρης Λουζιώτης
    Για την ταινία Ζίζοτεκ: Γιάννης Αντύπας, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Φυλακτίδης
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρκο Φερμάς, Φέλιξ Σιούβερτ, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Στέφανος Κωνσταντινίδης

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Ευτυχία: Ιουλία Σταυρίδου
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρλι Αλειφέρη
    Για την ταινία Περσεφόνη: Άση Δημητρολοπούλου

Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Απόστρατος: Αντώνης Δαγκλίδης
    Για την ταινία Ευτυχία: Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος
    Για την ταινία Cosmic Candy: Πηνελόπη Βαλτή

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Ευτυχία: Μίνως Μάτσας
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Ζαν-Πολ Βαλ, drog_A_tek, Φοίβος
    Για την ταινία Winona: Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy

Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Ευτυχία: Λάμπης Χαραλαμπίδης
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αντρέας Βοντράσκε
    Για την ταινία Winona: Νίκος Πάστρας

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Ευτυχία: Γιάννης Δρακουλαράκος
    Για την ταινία Ζίζοτεκ: Χριστίνα Μουμούρη
    Για την ταινία Winona: Σίμος Σαρκετζής

Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:
    Για την ταινία Ευτυχία: Κάτια Γκουλιώνη
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη
    Για την ταινία Cosmic Candy: Μάγια Πιπερά

Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Απόστρατος: Θανάσης Παπαγεωργίου
    Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Βαγγέλης Μουρίκης
    Για την ταινία Ευτυχία: Θάνος Τοκάκης

Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:
    Για την ταινία Η Ανάκριση: Πηνελόπη Τσιλίκα
    Για την ταινία Ευτυχία: Καριοφυλλιά Καραμπέτη
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αγγελική Παπούλια

Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Απόστρατος: Μιχάλης Σαράντης
    Για την ταινία Ευτυχία: Πυγαμαλίων Δαδακαρίδης
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Χρήστος Πασσαλής

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Απόστρατος: Ζαχαρίας Μαυροειδής
    Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Μαρία Φακίνου
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη, Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβίο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Μίνως Νικολακάκης
    Για την ταινία Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη: Σταύρος Παμπαλλής
    Για την ταινία Cosmic Candy: Ρηνιώ Δραγασάκη

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Ευτυχία: Άγγελος Φραντζής
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Σύλλας Τζουμέρκας
    Για την ταινία Winona: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Βίαιη Εξίσωση: Αντώνης Ντούσιας
    Για την ταινία Heatwave: Φωκίων Ξένος
    Για την ταινία The White Wings: Παρασκευή Μαρκάτου, Πηνελόπη Μπεκιάρη

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Τα Καναρίνια: Γιώργος Κυβερνήτης
    Για την ταινία Σκοπελίτης ή το πλοίο: Γιώργος Γκότζος
    Για την ταινία Ο Χειροπαλαιστής: Γιώργος Γούσης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς: Βασίλης Κεκάτος
    Για την ταινία Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος
    Για την ταινία Όλες οι φωτιές η φωτιά: Ευθύμης Kosemund Σανίδης
    Για την ταινία Electric Swan: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη
    Για την ταινία Index: Νικόλας Κολοβός

Βραβείο Μεγάλου Μήκους ΤαινίαςΤεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: Σταύρος Ψυλλάκης
    Για την ταινία Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες: Σπύρος Μαυρογέννης Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Μαριάννα Οικονόμου
    Για την ταινία Irving Park: Αρασέλη Λαιμού, Παναγιώτης Ευαγγελίδης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:
    Για την ταινία Απόστρατος: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας
    Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Σωτήρης Τσαφούλιας, Αντώνης Κοτζιάς, Ιωάννα Σουλτάνη
    Για την ταινία Ευτυχία: Διονύσης Σαμιώτης
    Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μαρία Δρανδάκη, Τίτους Κρέγενμπεργκ, Έλεν Χάβενιθ, Ούλε Βίρενχεντ, Άντονι Μούιρ
    Για την ταινία Winona: Ελένη Μπερντέ, Μιχάλης Σαραντινός, Μαρία Κοντογιάννη, Ειρήνη Θεοδωροπούλου





 



TOP 10 ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ