{ Εκδηλώσεις }

Ανεξάρτητο Διεθνές Φεστιβάλ Τεχνών

Διεθνές διαδικτυακό φεστιβάλ μουσικής


Κατηγορίες: Φεστιβάλ

Ανεξάρτητο Διεθνές Φεστιβάλ Τεχνών
02/06
03/06



Χώρος:
Διεύθυνση: ,
: Χάρτης
Πληροφορίες: πως πάω
Τιμή: από 10.00

Πότε: 29/05/2020 - 03/06/2020
Ημέρες & Ώρες

Διεθνές διαδικτυακό φεστιβάλ μουσικής διοργανώνεται 22-26 Μαΐου και ελπίζει να καθιερωθεί ως ετήσια συνάντηση καλλιτεχνών με μουσικές από όλον τον κόσμο.

Το Hihiri Pipiri θα παρουσιάσει το Ανεξάρτητο Διεθνές Φεστιβάλ Τεχνών στην Ψηφιακή του Αίθουσα στο facebook και το youtube. (facebook.com/hihiripipiri και youtube.com/c/hihiripipiri).

Ανεξάρτητο Διεθνές Φεστιβάλ Τεχνών-Independent Global Art Festival
29 Μαΐου - 3 Ιουνίου 2020 (GMT 17:00, [India 10:30pm, Bangladesh 11:00pm, Greece 8:00pm, Spain 7:00pm, USA (EDT) 1:00pm (PDT) 10am)

Μουσικοί, καλλιτέχνες περφόρμανς, χορευτές και ζωγράφοι από την Ινδία, την Ελλάδα, το Ιράν, το Μπαγκλαντές, τον Καναδά, την Γαλλία, την Κίνα, την Σρι Λάνκα, την Ιαπωνία, την Ταϊλάνδη, την Αμερική, την Ιταλία και την Τουρκία θα παρουσιάσουν και θα μοιραστούν με τον κόσμο τέχνη, ελπίδα, όνειρα και ψυχή.

Όλα τα καλλιτεχνικά δρώμενα λαμβάνουν χώρα σε σπίτια καλλιτεχνών την περίοδο του αναγκαστικού εγκλεισμού ή γίνονται, όπου αυτό είναι εφικτό, ζωντανά μέσω διαδικτύου.  

Οι καλλιτέχνες είναι διακεκριμένοι στο είδος τους.
Ινδική Κλασική Μουσική, Ιρανική Κλασική Μουσική, Μουσική Ethnic, Μουσική Folk, Μουσική Yarsan, Μουσική Bengal Baul, Σύγχρονη Μουσική, Μουσική Instrumental Fusion, Μουσική Σούφι, Βυζαντινή Μουσική, Γιαπωνέζικη Honkyoku Μουσική, Πίνακες Ζωγραφικής, Τέχνη Περφόρμανς, Χορός, Κεραμική και Μουσική Δωματίου, είναι όλα όσα θα παρακολουθήσετε σε αυτή την Παγκόσμια Μουσική Εμπειρία.

Πιστεύουμε στη θεραπευτική δύναμη της τέχνης, της οποίας η σημασία αναδεικνύεται μια περίοδο όπως αυτή που διανύουμε, όταν τόσοι άνθρωποι έρχονται αντιμέτωποι με ανυπέρβλητες δυσκολίες σε ολόκληρο τον κόσμο.
Η πρόθεση των καλλιτεχνών είναι να συνδεθούν με το κοινό και η καλλιτεχνική έκφραση να γίνει ένα μέσο, στο οποίο ταξιδεύουμε όλοι μαζί.

Musician Set List:
*Ador Hooyar (Iran | Yarsan Music,Kurdish Tanbur)  ,
  *Sanjay Khyapa  (India |Instrumental World Music )
*Nikolas Palaiologos (Greece | Ethnic Music|Oud,Rebab,Yayli Tanbur,Saz,Baglama)
*Georgia Zoi (Greece | Byzantine Music,Greek Folk Music | Singer ) 
*Kanak Aditya (Bangladesh | Bengal Baul Music|Shukhtara,Singer) 
*Rahul Ananda (Bangladesh | Bengal Baul Music|Instruments,Singer )       
*Baishali Sarkar (India |World Music  |Singer) (max 10th May)
*Bona Viro (Greece |Chamber Music| Oud & Guitar ) 
*Iasonas Psarakis (Greece | Indian Classical, World Fusion Music| Sitar,Esraj)
*Ayu Shi   (India, Bengal Baul Music |Vocal)
*Paramita Chakraborty (India, Indian Classical Music |Vocals )
*Bahram Deyjour (Iran | World Music , Iranian Classical Music,Ney )
*Jee and Bee ( India&France |Electro Indian vibes  | Sitar& Guitar& Electronics )
*Anahita Razmjooei (Iran|Iranian Classical Music| kamancheh )  
*Jonathan Kay (Canada |Indian Classical,Jazz Fussion |Esraj,Saxophone,Vocal) 
*Rituparna Banerjee - Subhabrata Sen (India |Bengal Baul Music|Dotara, Vocals)
*Yerasimos Dimovasilis (Greece | Japanese Honkyoku Music | Shakuhatsi )
* Dwiptanil Bhattacharjee (India | Indian Classical Music | Sarod)
* Wageesha Ruwangee (Sri Lanka| Sri Lankan Folk Music& Indian Classical Music | Singerl )
* Nadi Raj & Hindigo (Greee,Juzz fussion ethnic)
 *Brother Russ &Friends(USA|Instrumental)

Performance Art & Dance
* Kehua Li (Lico) (China -Dance)
Takis Loukatos (Greece -Dancer,Theatre Director-visual artist)
Kristina K. (Italy-dance)
*Kristine White-Alan Mackie (Canada- Shadow Imagery)
*Uma Banerjee- (India ,Performance art)
Rituparna Banerjee- (India ,Performance art)
Sayed Taufik Riyaz  (India ,Performance art)
Oindrila Sarkar (India-Orissi Indian Classic  Dance)

Visual Artists:
Lida Ksidia (Greece) ,
Deepika Sakhat (India) ,
Sand Suwanya (Thailand)
Nithin Muliyangal (India) ,
Aravind Ramachandran(India) ,
Satarupa Sarkar (India)
Tamiko Takashaki    (Japan)
,Satarupa Sarkar (India),
Chaiti Nath (India)
*Selin Eren (Turkey)

Καλλιτεχνική Επιμέλεια Ιάσονας Ψαράκης
Διοργάνωση Hihiri Pipiri

Προτεινόμενη συνεισφορά 10 ευρώ, $12

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

29 ΜΑΪΟΥ:

1* Rahul Ananda (Bangladesh/Contemporary Music/ Vocals & Instruments)
2* Λήδα Ξυδιά (Greece/Visual Art / Painting & Qanun Instrument )
3* Jonathan Kay & Shanya Kay (Canada / North Indian Classical & Indo-Jazz Music /Esraj-Saxophone-Vocals)
4* Deepika Sakhat (India/Visual Art/Painting)
5* Nikolas Palaiologos (Greece /Ethnic Music/ Oud & Rebab& Saz &Yayli Tambur )
6* Uma Banerjee & Syed Taufik Riaz - (India ,Performance art)
7  *Baishali Sarkar  (India /World Music/Vocals)
8* Nithin Muliyangal (India) (India/Visual Art/Painting)

30 ΜΑΪΟΥ:
1. Dwiptanil Bhattacharjee (India/North Indian Classical Music/Sarod)
2. Kristine White-Alan Mackie (Canada/Visual Art & Music/
Shadow Imagery & Contra Bass)
3. Rituparna Banerjee & Subhabrata Sen (India/Bengal Folk Music/Dotara-Vocals)
4. Georgia Zoi (Greece/Byzantine Music,Greek Folk Music/Vocals)
5. Aravind Ramachandran (India/Visual Art & Music/
Painting & Bansuri)
6. Tamiko Takahashi (Japan/Visual Art/Painting)
7 Ador Hooyar (Iran/Persian Mystic Music/Kurdish Tanbur-Vocal)
8. Oindrila Sarkar (India/Odissi/Classical-Free Dance)
9 Modern Classical Sound ( Aastik Koshy Collective/
Ethnoclassical Rec-India )

31 ΜΑΪΟΥ:
1. Sophie Ray Lee (TBD / Costume Presentation in Solidarity with Bangladeshi Garment Workers)
2. Sanjay Bhattacherjee (India/World Music)
3. Bona Viro (Greece/Chamber Music/Oud & Guitar)
4. Jee and Bee (India & France/ Joyeeta Sanyall- Bernard Margarit / Electro Indian Vibes/Sitar-Guitar-Electronics)
5. Paramita Chakraborty (India/Indian Classical Music-Vocals)
6. Chaiti Nath (Mumtendustic) (India/Visual Art /Catharsis through a set of postcards)
7. Sofia Kovarich (Italy/Dance Improvisation)
8. Brother Russ & Friends (Nebraska/Instrumental Music)

1 IOYNIOY:
1. Yerasimos Dimovasilis (Greece/Japanese Honkyoku Music/Shakuhachi)
2. Takis Loukatos (Greece/Dance/Visual Art/Drama Director)
3. Anahita Razmjooie (Iran/Iranian Classical Music/Kamancheh)
4. Nadi Raj & Hindigo (Nadi Raj :Vocals &Stefanos Kozanis :keybords -electronics   (Greece/Jazz Fusion Ethnic)
5.Quazi Nawshaba Ahmed -Qazi Nawshaba Ahmed & Prokiti  Nazareena Ahmed Bela   (Bangladesh / Puppetry Video Art)
6. Pramukho Rupan (Unplugged Circle)
(India /Experimental Music & Sound Art)
7* Rasmy Raghavan (Visual Art , Painting)

2 IOYNIOY:
1. Kanak Aditya (Bangladesh/Bengal Baul Music/Shuktara(Happy String)/Vocals
2. Iasonas Psarakis (Greece/North Indian Classical & Fusion Music/Sitar-Esraj)
3. 李可华 (Kehua Li-Lico) (China/Contemporary Dance)
4. Ayu Shi II (India, Bengal Baul Music & Folk Music/Vocal)
5. Chiara Colombi Elema Gilis, Rene Junior Djamba (Italy-Belgium/Art/Short Film)
6. Yusuke Hoshi (Jaapan/World Music)
7. Bahram Deyjour (Iran/World Music/Iranian Classical Music/Ney)

Extended Screening :
30 MAΪOY:
1. * Selin Eren (Turkey/Visual Art /Ceramics/Short Film)
2  * Mojo Bros. & Shantiniketan family (India/Contemporary Music/Quarantine Jamming Distance Video)

31 MAΪOY :
1. * Azmain Azad Katha (Bangladesh / Video  Art /The Same old Day)
2. *  Satarupa Sarkar (India/Visual Art/Painting)
 
1 ΙΟΥΝΙΟΥ
1.* Bisargo Theatre ।। বিসর্গ থিয়েটার (India/Neo Primitive Theatrical Expedition)
2. *Sand Suwanya(Thailand/Visual Art/Colour​​ frome Natural​ pigment ,Leaf​ fruit​  flower​ clay​ and​ squid ink)

2 ΙΟΥΝΙΟΥ
1. Styllianos Dokouz (Greece/Art-Short Film)
2.Rituparna Banerjee (India/Visual Art - Painting)

:

Για να μαθαίνεις πρώτος τι γίνεται στη Θεσσαλονίκη
Ακολούθησε μας στο Facebook

 





 



TOP 10 ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ