{ Τελευταία νέα }

Άγιαξ - ΠΑΟΚ 3-2, δεν άξιζε την ήττα ο δικέφαλος

Κατηγορίες: Τελευταία νέα

Ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε χάνοντας με 3-2 απο τον Αγιαξ και έτσι δεν θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ . Ο Αγιαξ είναι μια σπουδαία ομάδα αλλά η ήττα του ΠΑΟΚ προήλθε από τα τρία πέναλτι που ο Άγγλος διαιτητής έδωσε στους Ολλανδούς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο χωρίς καμία πρόθεση να κλειστεί στην άμυνα του και έπαιξε ως ίσος προς ίσος τον Αγιαξ
Ο Μπίσεσβαρ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» στο 23ο λεπτό και ο Τάντιτς, με πέναλτι, στο 43ο λεπτό έκανε το 1-1.  Άλλο ένα πέναλτι του Τάντιτς, απέκρουσε ο Πασχαλάκης στο 32′.

Στο 79ο λεπτό, με κεφαλιά, ο Ταλιαφίκο έδωσε τα ηνία στον Αγιαξ (2-1) και στο 85ο λεπτό, με νέο πέναλτι, ο Τάντιτς «έγραψε» το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (94ο λεπτό) ο Μπίσεσβαρ.

ο ΠΑΟΚ για τρίτη φορά στην Ολλανδία με αντίπαλο τον Άγιαξ δεν τα κατάφερε, από λάθη που έκανε ο διαιτητής της αναμέτρησης, αλλά και οι παίκτες του Φερέιρα. Ο δικέφαλος θα συνεχίσει τη ευρωπαϊκή διαδρομή του στα πλέι οφ του Europa League, με αντίπαλο τη Σλόβαν Μπραντισλάβας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ΜΑΡΤΙΝΕΣ. ΝΤΕΣΤ/ ΠΕΛΚΑΣ, ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ, ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ

Αγιαξ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μαζράουι, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφικο, Φαν Ντε Μπεκ, Μαρίν, Μπλιντ, Νέρες (77΄ Χούντελαρ), Ζίγιεκ, Τάντιτς.

ΠΑΟΚ: (Φερέιρα) Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Ελ Καντουρί, Εσίτι (82΄Εσιτι), Ζαμπά (71΄ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63΄Σφιντέρσκι), Άκπομ