{ Εκδηλώσεις }

3o Φεστιβάλ Select Respect

με θέμα «Πόλη και ετερότητα»


Κατηγορίες: Φεστιβάλ

3o Φεστιβάλ Select Respect
Δωρεάν

Χώρος: Αποθήκη Δ στο λιμάνι
Διεύθυνση: Προβλήτα Α, Λιμάνι, 54625
Θεσσαλονίκη
: Χάρτης
Πληροφορίες: πως πάω Αποθήκη Δ στο λιμάνι
Τιμή: από 0.00

Πότε: 21/11/2019 - 24/11/2019
Ημέρες & Ώρες
Πέμπτη: 09:30
Παρασκευή: 16:00
Σάββατο: 16:00
Κυριακή: 16:00

Το Φεστιβάλ Select Respect έχει θέμα φέτος «Πόλη και ετερότητα». Το Φεστιβάλ ταινιών που εντάσσεται σε αυτό θα πραγματοποιηθεί 22-24 Νοεμβρίου στην Αποθήκη Δ, στο Λιμάνι Θεσσαλονίκης.

Το Φεστιβάλ Select Respect έχει θέμα φέτος «Πόλη και ετερότητα». Το Φεστιβάλ ταινιών που εντάσσεται σε αυτό θα πραγματοποιηθεί 22-24 Νοεμβρίου στην Αποθήκη Δ, στο Λιμάνι Θεσσαλονίκης. Τρεις ημέρες γεμάτες ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους, συζητήσεις με τους σκηνοθέτες και πλήθος παράλληλων εκδηλώσεων!
Τις προβολές ταινιών θα πλαισιώσουν συζητήσεις και εργαστήρια στη θεματική αυτή στις 21/11 στην Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης στο Δημαρχείο αλλά και μια σειρά κλειστών εργαστηρίων στις 22/11 στο Μουσείο Φωτογραφίας.
 

3o Φεστιβάλ Select Respect
21.11, 09.30 - 15.00
Nέο Δημαρχείο, Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης
22.11 - 24.11, 16.00 - 23.00
Αποθήκη Δ, στο Λιμάνι
Είσοδος δωρεάν

Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019
Ημερίδα «Πρόληψη για την ρατσιστική βία και τις διακρίσεις»
Νέο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης, Αίθουσα Μανώλη Αναγνωστάκη

Το Δίκτυο Select Respect στο πλαίσιο της καμπάνιας του "Κάνε Κάτι" για την Ρατσιστική Βία διοργανώνει διημερίδα με θέμα "Πρόληψη για την ρατσιστική βία και τις διακρίσεις"

Πρόγραμμα:
9.30 - 10.00 | Εγγραφές
1.00 - 10.15 | Χαιρετισμός
10.15 - 10.30 | Παρουσίαση της καμπάνιας
10.30 - 11.45 | 1ο Μέρος

Εισηγήσεις :

10.30- 11.00: Ντίνα Βαρδαραμάτου |Εκπρόσωπος Δικτύου Καταγραφής Ρατσιστικής Βίας
«Δίκτυο Καταγραφής Περιστατικών Ρατσιστικής Βίας»

11.00-11.20: Παύλος Νεράντζης | Ένωση Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Μακεδονίας – Θράκης (ΕΣΗΕΜ-Θ), Συντονιστής Δικτύου Χάρτα της Ειδομένης
«Ρατσισμός και Ρατσιστικός Λόγος στα ΜΜΕ»

11.20-11.40: Μπουφίδης Σταύρος | Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπευτής, Ιατρικός Σύμβουλος του ΣΥΔ
«Έμφυλες Διακρίσεις. Ελληνική Πραγματικότητα»

Ερωτήσεις από τους συμμετέχοντες/ουσες

12.00- 12.30 | Διάλειμμα 30'

12.30 -13.40| 2ο Μέρος

Εισηγήσεις :
12.00-12.20: Ασημίνα Γκοντόλια | Τμηματάρχης Τμήματος Αντιμετώπισης Ρατσιστικής Βίας, Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσσαλονίκης
"Η Ρατσιστική Βία και οι Διακρίσεις σήμερα. Πιθανές προτάσεις πρόληψης και διαχείρισης"

12.20-12.40: Καρύδας Απόστολος| Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου
«Η Παιδαγωγική της συνύπαρξης και της συμβίωσης ως προϋπόθεση για μια ανοιχτή, δημοκρατική και περιεκτική κοινωνία.»

12.40-13.00: Κυπριανίδης Χάρης | Οργανωτικός Γραμματέας Εργατικού Κέντρου
«Ρατσισμός στην Σύγχρονη Κοινωνία, στο εργασιακό Χώρο»

Ερωτήσεις από τους συμμετέχοντες

13.40 - 15.00 | Στρογγυλή Τράπεζα | Συμπράξεις και Συνεργασίες Φορέων για την καταπολέμηση της Ρατσιστικής Βίας και των Διακρίσεων

Συντονισμός | Σοφία Κυπριανίδου, Δίκτυο Select Respect

Πρόγραμμα Φεστιβάλ

Αίθουσα 1
Παρασκευή 22.11

20 00
Θέατρο Φόρουμ
«Πάρε θέση μ αυτούς η μαζί μας»
Εργαστήρι χωρίς Σύνορα
Επιμέλεια Σοφία Κυπριανίδου
Διάρκεια 90 λεπτά

Σάββατο 23.11
17 00 – 21 00  Transnational Event
Live performance by Divarco (17:30-18:30)
1000 Words Against Hate Speech” Exhibition by AddArt and "The Others", Photo Exhibition by Nopi Ranti (Saturday, 18:30-19:00)
Performance Live Music and Video Show ( 20:00-21:30)
an audio cinematic experimental project of Diego Mar

21 30 Πείραμα ΕΡΤ μια ταινία του Ιωάννη Ρεμούνδου
Συζήτηση με την Ιωάννα Ντέρη - Υπεύθυνη για το Δίκτυο Αγωγής Υγείας Β'βάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα "Για ένα συμμετοχικό και δημοκρατικό σχολείο. Η Σχολική Διαμεσολάβηση-Ένα εργαλείο Ειρηνικής Επίλυσης Συγκρούσεων".

Κυριακή 24.11
17 00 -19 00 “The power of self-narration in documentary film workshops: the case Flying Roots” του Michele Aiello και της ομάδας ZaLab

Αίθουσα 2
Παρασκευή 22.11

16 00 – 19 00 Διαγωνιστικό
Pansy | Fabricio Nardocci | Διάρκεια 11:25
The heritage| Felipe Arnuncio | Διάρκεια 17:59
Whirling up: that simple | Can Adiloglou | Διάρκεια 16:46
Let's continue to the course | Suat Oktay Senocak| Διάρκεια 17:25
Between the lines| Frederic Farrucci| Διάρκεια 19:08
Willingness to help in war| Barbora Johansson | Διάρκεια 25:00
Knitted Beliefs | Salman Alam Khan | 15:00
Alarga | Soner Sert | Διάρκεια 9:08
The Lost ones |Maria Castillejo Carmen, Maelle Grand Bossi, Elisabeth Silveiro | Διάρκεια 13:00
8 poems of emigration | Kurtulus Ozgen| Διάρκεια 11:00
The city of honey| Moein Ruholamini | Διάρκεια 7:30
Goldfish | Yorgos Angelopoulos | 14:21
19 30 Τελετή έναρξης και Παρουσίαση του δικτύου και των δράσεων του
20 30 Κάτω από της πόλης το Πετσί του Μορτεζά Τζαφαρί
Q and A με θέμα την ταινία και την αναπηρία, συντονίζει η Αγγελική-Γαβριέλλα Σαμψωνίδου

Σάββατο 23.11
16 00 – 19 00 Διαγωνιστικό
Rainbow roses | Petra Terzi | Διάρκεια 14:47
See beyond |George Dorobantu|  Διάρκεια 1:05
Just different| Zoe Beekes|  Διάρκεια 10:30
#Black Pride London| Damien Swaby | Διάρκεια 13:04
Cengiz | Omer Disbudak| Διάρκεια 10:00
The violet | Baqer Al-Rubaie| Διάρκεια 18:30
Am I worthless?| Danial Afzal, Mehr Sher| Διάρκεια 22:28
Switch| Marion Renard|  Διάρκεια 17:43
Driving lesson| Jarno Lindemark| Διάρκεια 15:00
Black  money | Rahula Jayasekara| Διάρκεια 11:08
I am Zal |Hooman Naderi|  Διάρκεια 13:32
In plain sight| Magnus Berggren| Διάρκεια 7:30
Skin | Guy Nattiv| Διάρκεια 20:00

19 10 -20 00 Screening of Short Animation Films by TAF
20 30 “U” του Μενέλα Σιαφάκα μια ταινία για τον Ζάκ Κωστόπουλο
“Escape” Vinicius Sassine, Mariana Paschoal, Julien Mérienne, Maria Chatzi
Q and A συζήτηση για τον Ζάκ Κωστόπουλο, το τράνς κίνημα σήμερα, συντονίζουν οι  Αναστάσιος Ζαρίφης από τον ΣΥΔ και Γιώργος Τσιτιρίδης από το Φάρο του Κόσμου

Κυριακή 24.11.19
16 00 – 19 00 Διαγωνιστικό
Urbanude| Manos Mpatzolis|  Διάρκεια 12:20
Prisoner of Society| Rati Tsiteladze| Διάρκεια 15:00
Zulu Rema has learned to fly| Gaia Vianello| Διάρκεια 14:49
Solomos | Vicky Arvelaki | Διάρκεια 15:00
 (in)visible worlds | Zuzana Hudacekova| Διάρκεια 20:53
Lust | Maria Zitaki, Giannis Tsiachristas | Διάρκεια 20:00
Bare life | Romina Achatz, Mathilde De Brancion| Διάρκεια 15:59
A new family | Joaho Pedro Borsani| Διάρκεια 16:53
But I came by land| Oguz Cicek| Διάρκεια 19:30
Magical | Bahador Adab| Διάρκεια 9:00
Tales of cruising in India | Anindya Shankar Das| Διάρκεια 23:00

19 30 Greek Animal Rescue  του Μενέλαου Καραμαγγιώλη
Q and A με τον σκηνοθέτη για τα δικαιώματα των ζώων συντονίζει η Έφη Δόδουρα.
21 00 Απονομή βραβείων
Προβολή βραβευμένων ταινίων
23 00 Party

Tο Φεστιβάλ πραγματοποιείται με τη στήριξη του Heinrich Böll Stiftung Greece

:

Για να μαθαίνεις πρώτος τι γίνεται στη Θεσσαλονίκη
Ακολούθησε μας στο Facebook

 





 



TOP 10 ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ